Peki saç dökülmesinin nedenleri ne olabilir?

Güncelleme tarihi: 28 Tem 2020

Genetik Faktörler : Genetik faktörler kadınlarda ve erkeklerde farklılık göstermektedir. Erkeklerde görülen tip toplumun ortalama %50 sinden fazlasında görülen erkek tip saç dökülmesidir. Bu hormonuna bağlı bir saç dökülmesidir ve bu durum kroniktir. Yaş ilerledikçe saç dökülmesi artar ve kellik gelişir. Bu tarz dökülmeler maalesef kadınlarda da görülmektedir. Özellikle ailesinde kellik problemi olan bireyler saç dökülmesi riski ile karşı karşıyadır. Günümüzde 16-18 yaş başlangıçları olan erkek tipi saç dökülmeleri, genç kızlarda daha fazla görülmektedir. Bu durumun nedenleri arasında ise aşırı stres, dengesiz beslenme, uzun süreli aç kalma ve hormonal problemler vardır.

Deri problemleri

Başlıca genetik dökülmelerin dışında deri hastalıkları da saç dökülmesine neden olur. Deri kaynaklı dökülmelerin çoğu deriyi tutan hastalıkların saç derisini etkilemesiyle ortaya çıkar. Sedef hastalığı, egzamalar, akne, aşırı yağlanan deri, mantar hastalıkları gibi rahatsızlıklarda saç etkilenirse dökülme kaçınılmaz olabilir. Bu dökülmelerin tedavisi altta yatan deri hastalığının tedavisi ile mümkündür.

Yanlış beslenme alışkanlıkları

Beslenmeye bağlı dökülmeler de azımsanmayacak kadar sık rastlanan diğer bir faktördür. Sonuçta saç canlı bir organdır ve onun da beslenmesi gerekir. Düzenli ve dengeli beslenmemek, uzun süreli açlıklar, tek tip beslenme ve karbonhidrat içeriği yüksek gıdalar tüketmek, sonuçta saçı etkileyip dökebilir. Tedavisi son derece pratiktir ve dengeli beslenmeye başlanması önemlidir.

Vitamin ve mineral eksikliği

Beslenme problemi olmamasına rağmen saç için g